„Аз вярвам в съществуването на безкрайна вселена като резултат от безграничната божествена мощ, тъй като аз бих оценил като недостойно за божествената добродетел и сила, ако тя (бидейки в състояние да създаде, освен този свят, безкрайно много други светове) би взела да създава крайно мироздание. По такъв начин аз заявявам, че съществуват безброй отделни светове, подобни на нашата земя, които, както учи Питагор, и както аз разбирам, са звезди, подобни по своето естество на Луната, на други планети и на други звезди, които са безбройни; всички тези небесни тела са светове, които нямат брой, и всички те образуват безкрайната Вселена в безграничното пространство; това се нарича безгранична Вселена с безбройни светове и в него има двойно величие - величието на Вселената и на затвореното в нея множество светове. Косвено това може да се тълкува като нещо противоположно на правоверната истина.
Освен това, в тази Вселена аз откривам Вселенското Провидение, благодарение на което всичко живее, расте и се движи в своето усъвършенстване, и аз разбирам това двояко: първо - в аспекта, в който цялата душа присъства в цялото и във всяка частица от цялото, и това аз наричам природа, сянка и отпечатък на божествената стъпка; второ - в неизразимия вид, в който Богът като същност, присъствие и сила се намира навсякъде, във всичко и над всичко, не като част, не като душа, а като нещо неизразимо. Освен това, според мен всички атрибути на божествеността са едно и също нещо.
Също както богословите и великите философи, аз различавам три атрибута: сила, мъдрост и доброта, или по-точно - ум, разсъдък и любов, които отначало получават битие в ума, след това придобиват конкретно индивидуално битие чрез разсъдъка и накрая се хармонизират чрез любов. Ето така аз разбирам битието във всичко и навсякъде и няма нищо, което да не участва в битието; няма битие без същност точно както нищо не може да бъде красиво без присъствието на красота; по такъв начин нищо не може да бъде свободно от присъствието на божественост, и така по пътя на разсъжденията, аз стигам до разбирането за различията на божествеността.
Допускайки причинност за възникването на света, аз мисля, че в цялото си битие той зависи от първопричината, така че аз не отхвърлям термина „творение", което разбирам така, както се е изразил Аристотел: „Бог е това, от което светът и цялата природа зависи"; така че, според обяснението на св. Томас, светът, бил той вечен или временен, зависи от първопричината, тъй като няма нищо, което да е независимо в него.
После, що се отнася до истинската вяра (но с философско тълкуване на индивидуалността на божествените лица), това е мъдростта и синът на ума, наричан от философите „интелект", а от богословите „Слово", което се било облякло в човешка плът. Придържайки се към философията, аз не можех да разбера това, съмнявах се и не вярвах в него; но доколкото си спомням, не съм изразявал тези си съмнения нито устно, нито писмено... Колкото до Светия Дух в трето лице, аз не мога да го разбера така, както изисква вярата, а по питагорейски и подобно на Соломон го разбирам като душа на вселената или като присъщ на вселената, според казаното в мъдростта на Соломон: „Духът Божи изпълнил цялата земя и това, в което се съдържа всичко" - това напълно се съгласува с питагорейската доктрина, пояснена от Виргилий в текста „Енеида"...
От този дух, който наричат живот на Вселената, според моето разбиране и по моята философия, след това произлиза животът и душата на всичко онова, което има живот и душа, която според мен е безсмъртна така, както и всички тела, които в своята субстанция са безсмъртни, тъй като няма друга смърт, освен разделянето и събирането - учение, което изглежда е изразено в Еклезиаста, където е казано: „И няма нищо ново под слънцето, което е сега - то е, което е било" [„Което е било, то е, което ще бъде, и няма нищо ново под слънцето" е друга версия на същото -бел. ред.]."
(Ако не беше навременното появяване на авторитетния труд на Берти, ние така и бихме продължавали да почитаме Бруно като мъченик, бюстът на който би стоял високо в Пантеона на точната наука, увенчан с лаври благодарение на Дрейпър. Сега обаче разбираме, че Бруно не е бил нито атеист, нито материалист, нито позитивист, а просто питагореец, който преподавал философията на древна Азия и се стремял към придобиването на магически сили, така презирани от школата на самия Дрейпър.
Razb. Izida)
No comments:
Post a Comment